logo

Poradnik przyklejania fototapety

logo
Poradnik przyklejania fototapety

Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie chcesz się dowiedzieć w jaki sposób przykleić swoją fototapetę, racja? I słusznie, bo nieważne czy zakładasz ją do pokoju dla swoich dzieci, czy ktoś Ci to zlecił i mówiąc kolokwialnie nie chcesz “odwalić fuszerki” – my Ci pomożemy! Prawdopodobnie masz najpopularniejszą z rodzajów tapet, czyli fototapetą papierową. Klejenie w tym przypadku nie jest może zbyt łatwe, ale z naszą pomocą będzie to szybkie i proste.

Narzędzia

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest obejrzenie fototapety pod kątem uszkodzeń mechanicznych oraz fabrycznych wad. Jeśli wszystko jest z nią okay, to przystąp do kompletacji narzędzi. W przypadku fototapety papierowej będziesz potrzebować: wałek malarski, gumowy wałek do tapet, nóż do tapet, wiaderko z wodą, ścierkę lub gąbkę.

remont

Przygotowanie ściany

Teraz musisz przygotować ścianę, tak aby była gładka, sucha i prosta. Jeśli tego nie zrobisz to nawet przy najlepszych chęciach, nie uda Ci się bezbłędnie przykleić tapety. Jeśli ściana, na której ma być fototapeta jest już wytapetowana, to musisz zerwać starą tapetę. Najprościej jest to zrobić mocząc tapetę, a następnie zdzierając ją przy pomocy szerokiej szpachtułki. Jeśli ściana jest tylko pomalowana, to wystarczy umyć ją mydłem malarskim. Chyba, że warstwa farby jest gruba, to polecamy najpierw zetrzeć ją papierem ściernym, a dopiero potem umyć. Możemy też kłaść fototapetę na świeżą ścianę i w takim przypadku po prostu impregnujemy ją przed klejeniem za pomocą specjalnego impregnatu lub rozwodnionego kleju do  tapet; w dwóch poprzednich wersjach przed klejeniem fototapety papierowej również warto zaimpregnować ścianę. Jeśli ściany mają jakieś nierówności to przed gruntowaniem zalecamy położyć gładź szpachlową, która je pokryje i wyrówna poziom.

Klejenie fototapety

Zaczynamy od przygotowania fototapety, czyli rozplanowania brytów (pasów tapety) na ścianie. Jeśli tapeta jest w całości, a jest za duża na pojedyncze położenie to należy ją pociąć w pionowe pasy. Zalecamy zostawić kilka cm więcej od spodu, bowiem przy suficie kleimy tapetę od samej góry lub od miejsca, w którym ma się zaczynać. Następnie, w miejscu, gdzie chcemy rozpocząć klejenie, rysujemy pionowe linie, dzięki którym pierwszy pas położymy tak jak trzeba, a następne już tylko będziemy doklejać do tego pierwszego. Bierzemy klej i za pomocę futrzanego wałka rozprowadzamy go na ścianie na powierzchni nieco większej niż ta, którą ma zajmować tapeta. Następnie za pomocą pędzla nakładamy cienką warstwę kleju na bryt i po 2-3 min. przystępujemy do klejenia. Zaczynamy od góry i stopniowo posuwamy się w dół mocno dociskając tapetę do ściany za pomocą gumowego wałka, od razu usuwamy również widoczne pęcherzyki powietrza. Gdy już przykleimy wszystkie pasy, to odcinamy nadmiar tapety ostrym nożem do tapet. Wszelkie zabrudzenia powinniśmy usuwać na bieżąco używając lekko zwilżonej ścierki lub gąbki; należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić fototapety. Tak przyklejoną tapetę pozostawiamy do samoczynnego wyschnięcia na okres 2-3 dni. Mamy nadzieję, że dzięki nam udało Ci się samodzielnie przykleić fototapetę i zostałeś bohaterem we własnym domu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo
logo
© 2023