logo

Czy fototapety mogą optycznie powiększyć wnętrze?

logo
Czy fototapety mogą optycznie powiększyć wnętrze?

Kupując fototapetę kierujemy się zazwyczaj praktycznymi czynnikami takimi jak cena, trwałość i walory estetyczne. Takim czynnikiem jest również to jak dany wzór fototapety będzie wpływał na całe pomieszczenie np. czy nie będzie zbyt przytłaczający lub rzucający się w oczy. Warto o tym pomyśleć ponieważ za pomocą fototapety możemy uzyskać różne zmiany w postrzeganiu danego miejsca, i o jednej z takich zmian na lepsze jest ten artykuł.

Sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Zakładamy, że skoro to czytasz, to chcesz wiedzieć, czy fototapety optycznie powiększające rzeczywiście działają. Odpowiedź brzmi: tak. Czy są najlepszym sposobem na wizualnie większą przestrzeń? Odpowiedź znowu brzmi: tak. Porównując je z innymi sposobami wygrywają ponieważ jako jedyne potrafią naprawdę oszukać wzrok tzn. stworzyć złudzenie, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości. Alternatywą dla nich jest np. malowanie wszystkich ścian na biały kolor. Oczywiście biały kolor w pewnym sensie jest zawsze w modzie, ale takie ściany szybko się brudzą, a poza tym do wielu miejsc biały po prostu nie pasuje. Kolejną najczęściej podawaną opcją są lustra, które de facto potrafią powiększyć wnętrze i są często stosowane w sklepach z odzieżą. Ale tu sytuacja wygląda podobnie jak z białym kolorem tzn. w niewielu miejscach takie lustrzane ściany będę pasować do reszty wystroju.

pokój

Dlaczego fototapety są najlepszym rozwiązaniem?

Między innymi dlatego, że biały kolor to biały kolor, czyli nie ma w czym wybierać. Tak samo sprawa ma się z lustrami, gdyż wybierając duże naścienne lustra mogą się one co najwyżej różnić ramką, bo kształtem powinny wypełniać powierzchnię ściany. W przypadku fototapet mamy w czym wybierać zarówno w kwestii konkretnych wzorów, jak i samego sposobu w jaki powiększają wnętrze. Ponadto są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, czego z pewnością nie można powiedzieć o ww innych opcjach.

W jaki sposób fototapety mogą działać na naszą percepcję przestrzeni?

Dzieje się tak poprzez zmianę perspektywy patrzenia na pokryte fototapetami ściany. Gdy nie patrzymy na gołą bądź pomalowaną ścianę, tylko na obraz, który został naniesiony na fototapetę, to widzimy wyłącznie ten widok; w pewnym sensie dla naszych oczu ściany już nie ma. Gdy obrazy na fototapetach przedstawiają odpowiednie kadry, to wtedy takie wrażenie się jeszcze pogłębia. Finalny efekt jest taki, że rozciągający się przed nami pejzaż np. fiord, plaża, góry, zachód słońca, las, ocean lub staromiejskie uliczki będzie zastępował nam ograniczającą przestrzeń ścianę – lub ściany – i przez to całe pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Jak możemy zyskać kładąc takie fototapety?

Podstawową korzyścią jest oczywiście wizualnie większa przestrzeń np. w naszym salonie lub sypialni. Dzięki temu mieszkanie lepiej się prezentuje, a my sami lepiej się w nim czujemy, szczególnie jeśli wybierzemy wzór, który będzie przedstawiał coś nam bliskiego np. miejsce, gdzie spędziliśmy niesamowite wakacje. W przypadku użycia fototapet w miejscach innych niż nasz dom np. w klubie fitness lub restauracji oprócz większej przestrzeni zyskujemy takie profity jak ciekawszy wygląd lokalu, który może przyciągnąć więcej klientów oraz większe zadowolenie osób, które już skorzystają z naszych usług.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo
logo
© 2023